sobota 7. ledna 2012
SPOTŘEBITELSKÝ TEST: lentilky
úvodem
Dnes se v našem spotřebitelském testu zaměříme na produkt všem snad velmi dobře známý: Lentilky. O jejich složení, historii a želvě se můžete poučit zde, zde a zde (portál lentilky.cz je obecně zdrojem vesměs nepostradatelných informací a zábavy na celé odpoledne).
Cílem testu bude rozbor zastoupení jednotlivých barev v balení. K dispozici jsme měli tři osmadvacetigramová (≈ dvacetiosmigramová) balení s dvacetiprocentní slevou - tímto děkujeme maloobchodnímu řetězci Hruška za poskytnutí vzorků.
test
Nyní již k samotnému testu. Lentilky se vyrábějí v barvách žluté, zelené, červené, fialové, modré, růžové a oranžové. V každém balení (toto je pro někoho možná překvapení) je různé zastoupení těchto barev. K vyjádření tohoto faktu nám poslouží tzv. lentilkový graf:
Každé balení má 28 gramů, na což připadá u vzorku A a B (první a druhý zleva) na 32 lentilek, zatímco u vzorku C (první zprava) to je lentilek 33 (!). Nabízí se vysvětlení, že tester ze vzorků A a B po lentilce ujedl, leč není tomu tak. Jednoduchým výpočtem ovšem zjistíme, že zatímco v prvních dvou vzorcích vážila jedna lentilka 0,875 gramů, ve vzorku C to bylo o poznání méně: 0,8484 periodicky gramů. Není všechno zlato, co se třpytí, přesto si tady dovolím osobní doporučení: pokud možno, vždy si vybírejte vzorek C (první zprava) - za stejné peníze dostanete více muziky plus další výhody, o těch ale později.
Nyní již k samotnému zastoupení jednotlivých barev...
vzorek A
První vzorek nabízí 14 žlutých lentilek (44%), 1 zelenou (3%), 3 červené (9%), 5 fialových (16%), 2 modré (6%), 6 růžových (19%) a 1 oranžovou (3%).
Každý cítí, že tady není něco v pořádku. Nehorázné zvýhodnění žlutých lentilek, zato zelená a oranžová pouze po jedné? Zdržme se hodnocení a podívejme se na vzorek B...
vzorek B
Ve druhém vzorku najdeme 11 žlutých (35%), 3 zelené (9%), 3 červené (9%), 3 modré (9%), 5 růžových (16%), 7 oranžových lentilek (22%) a, ti bystřejší z vás si možná už všimli, žádnou lentilku fialovou (ano, to je 0%).
Takže na první pohled krok k lepšímu vyvážení barev snížením počtu žlutých lentilek, ovšem na úkor naprosté anihilace lentilek fialových. Tudy také cesta nepovede. Na druhou stranu sympatická je snaha červených, modrých a růžových lentilek držet si svůj standard, ačkoliv u červených a modrých bychom uvítali trošku ostřejší lokty, aby se jejich počet o jednu nebo dvě lentilky navýšil, čímž bychom se přiblížili celkové rovnováze. Ovšem nesmělo by to samozřejmě být na úkor jiných slabších barev (jak jsme tomu byli svědky u oranžových lentilek, které de facto vyhladily ty fialové - hanba).
vzorek C
Když jsme v našem testování přistoupili k poslednímu vzorku, moc nadějí už jsme ve světovou rovnováhu nevkládali a uznali jsme, že je načase sundat si růžové brýle. Především kvůli tomu, že zkreslují barvy. Výsledek se dostavil:
Vzorek C totiž obsahoval 5 žlutých (15%), 4 zelené (12%), 4 červené (12%), 7 fialových (22%), 4 modré (12%), 3 růžové (9%) a 6 oranžových (18%).
Výborně. Vzorek C zachránil lentilkám čest. Žluté lentilky konečně v normě, červené a modré vyslyšely naše volání po větší průbojnosti a fialovým se dostalo zadostiučinění.
závěrem
Celkem bylo testováno 97 lentilek, z nichž bylo 30 žlutých (31% - nejvíce), 7 zelených (7% - nejméně), 10 červených (10%), 12 fialových (13%), 9 modrých (9%), 14 růžových (15%) a 14 oranžových (15%).
Vítězem testu se stal vzorek C, poněvadž byl nejvyváženější, co se týče barev a nejvýhodnější, co se týče počtu lentilek. Zákonitě ale musel mít lentilky menší (nebo alespoň o menší gramáži), což jsme ovšem ochotni odpustit - je lepší mít 33 lentilek než 32 lentilek.
Věříme, že náš test měl smysl a že vám pomůže lépe se zorientovat na trhu s lentilkami.
Díky za pozornost.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Nemůžu, než zatleskat! Tohle je přesně to, co od tvého blogísku očekávám! Test je sofistikovaný, strhující a objektivní. Jakožto autor spřátelého webu před tebou smekám a těším se na další podobné příspěvky.
OdpovědětVymazatPěkná analýza tohoto, nebojím se říct, skoro celospolečenského problému. Základním nedostatkem je ovšem zcela nedostačující statistický vzorek (co se týče kvantity pozorování).Jako polostatistik o tom něco vím. Měl by sis těch krabic sehnat alespoň 500, ale to by bylo asi finančně neúnosné. A kdo by to taky pak žral, že. Mohl bys však napsat na Nestlé a nakecat jim, že děláš bakalářku nebo tak něco. Ať jako něco pošlou. Nebo by sis mohl zažádat o grant u nějaké VŠ. Ale to jsou jen takové obecné rady pro případ, že by ses chtěl dané problematice věnovat i do budoucna.
OdpovědětVymazatBuďte rádi, že tam není moc těch červených. Všechna přírodní barviva nejsou zrovna pochoutka. Karmín se vyrábí z nechutných samiček brouka Dactylopius coccus Costa (zdroj: Wikipedie). Fuj. Nechápu, co dělá hmyz v bonbónech.
OdpovědětVymazatTím pádem je zázrak, že z nechutných samiček brouka vzniká něco tak chutného, jako jsou lentilky..
OdpovědětVymazatVyvstává otázka, zda je lepší pokračovat v dnes módní honbě za potlačením užívání umělých barviv nebo se živit hmyzem.
Zároveň vyvstává otázka, zda je lepší živit se hmyzem v podobě přírodních barviv nebo kamenouhelným dehtem v podobě barviv umělých.
Já nejsem s to odpovědět ani na jednu z otázek.
Nicméně náš spotřebitelský test se zabýval převážně kvantitativním zhodnocením produktu, nikoliv kvalitativním (kam bych připomínku o barvivech a fauně zařadil).
Každopádně díky Vám za příspěvek. Odteď budu již vždy při požívání lentilek červené barvy myslet na ty malé ohavné broučky, kteří museli být vysušeni, nadrceni a vyvařeni v amonné lázni, aby dali za vznik oněm v mých ústech se rozplývajícím cukrovinkám.
Červený nežrat.
OdpovědětVymazat